''טופס 101'' עם רונה פפר

רונה פפר, 39, תל אביב, עורכת וידאו בחטיבת הדיגיטל.

היי רונה, קודם כל- על מה את עובדת עכשיו?
כרגע אני עובדת על פרק חדש של הסדרה דוקותיים. זה עדיין סודי, רק אגיד שהפעם זה מאתגר יותר מהרגיל.

כמה זמן את כבר עורכת וידאו?
אני עורכת כבר 11 שנים. התחלתי כעורכת סרטי חתונות, ואחר כך התעסקתי בחדשות, כתבות מגזין וקליפים מוזיקליים. אחד הפרויקטים הזכורים לי לטובה הוא מתקופת עבודתי ב- ynet, דוקו בריאות שנקרא "המנקה".

כפי שסיפרת בהתחלה, את בין השאר העורכת של סדרת הרשת שלנו, דוקותיים, את נהנית מהחומרים?
דוקותיים זה פרוייקט אדיר. אני מתרגשת בכל פעם שמגיעים חומרים חדשים. כל התהליך, החל מהצפייה הראשונית ועד הייצוא האחרון והסופי, הוא מאתגר ומספק.


מהו האתגר הכי גדול בתהליך היצירה של הסדרה?
לספר את הסיפור בצורה זורמת ומעניינת תוך הקפדה על הקצב הפנימי שיש לכל פרק. לפעמים הדברים לא מתחברים כמו שצריך וחוזרים שוב ושוב על החומרים על מנת לחפש את הדרך מחדש. אני מאוד אוהבת את החיפוש הזה.

מצלמים המון חומרים עבור כל פרק, ומצד שני זו סדרה שכל פרק בה אורך כשתי דקות בלבד. איך מחליטים מה נכנס ומה נשאר על רצפת חדר העריכה?
מגיעים אליי חומרי גלם של שעתיים-שלוש בדרך כלל, ולאחר מכן צריך להחליט מהו הסיפור שרוצים לספר, להתמקד בו וכל הזמן לקדם את העלילה או את הדמות, במיוחד כשיש רק כשתי דקות. מצד אחד זה קשה ולפעמים אפילו מייסר, אבל מצד שני הבחירה היא חלק בלתי נפרד מעבודת העריכה.

עם שלל התוכנות שיש היום, כל אחד יכול לערוך. אילו טיפים היית נותנת לעורך הביתי ולעורך המתחיל?
אני אוהבת להקדיש תשומת לב מיוחדת לצפייה הראשונית בחומרי הגלם, לסמן לי הערות ודגשים. מה שמרגישים בפעם הראשונה לא דומה לפעמים הבאות בזמן העריכה. חשוב גם לשמור על הסדר, זה הרבה יותר נעים לעיניים וחוסך זמן בשלבים מתקדמים יותר. אה, ולא לשכוח לעשות Save מדי פעם.

מה בין עריכה ולספר סיפור?
כשמספרים סיפור בדדך כלל השאיפה היא להרחיב בתיאורים ויזואליים כדי להמחיש כמה שיותר את האווירה, המקום, והתחושה. בעריכה, השימוש בתיאור אותן סיטואציות הוא גמיש יותר ממילים, והרבה פעמים מספיק לתת רק רמז ויזואלי, מחווה או סאונד על מנת להסביר לצופים ביותר מרובד אחד מה הם רואים. 

מיהו חברו הטוב ביותר של העורך?
מבחינתי כרגע מדובר ביוצר של הסדרה דוקותיים, איתי אשר. דבר שאינו מובן מאליו ביחסי במאי - עורך.