עומר בן-רובי מגיש פלייליסט עברי לחג האוהבים

צילום: איה אפרים

ט' באב וט"ו באב – 5 ימים מפרידים ביניהם, ועולם ומלואו: ההיפך מחורבן – אהבה. ההיפך מתענית – שמחת אוהבים. ההיפך מצום – ריקודים בכרמים.

את הרצף נתחיל, איך לא, במגילת האוהבים הנצחית, שיר השירים. שלמה המלך כתב (ע"פ המסורת), ואלפים רבים מבני ישראל הלחינו ושרו במהלך הדורות. אביתר בנאי קבע את מטבע הלשון "יפה כלבנה" כשם אלבומו החמישי שיצא לפני שלוש שנים. השיר מהמם, הקליפ – מרהיב.באווירת שיר השירים שרו ורקדו לא רק בכרמים, גם בכרם התימנים. המקום שבו נולד החיבור האולטימטיבי בין אהבה למקרא, בין מזרח ומערב, בין רוק גיטרות סטייל בן מוש לבין סלסולים של דקלון, בין תימן למזרח אירופה. חנהלה התבלבלה ומרוב בלבול יצאה לה מחרוזת מושלמת. מאלתרמן ועפולה ועד שיר השירים: "כי חולת אהבה אני" ו"דגלו עליי אהבה". עשר בסולם אורשר, טוב לא אורשר, בן-רובי.

הפריצה הגדולה של חיים משה לחיינו כסולן הייתה בזכות שני להיטי ענק מתחילת שנות ה-80: "לינדה" ו"אהבת חיי". הקסטות של ילדותנו חרכו את הטייפים במכוניות הישנות. אז לא היו מכוניות חדשות אגב, כל המכוניות היו ישנות. ורובן – סובארו. גם כאן ההשראה – שיר השירים. ולא, לא שמנו פיפסים שיצנזרו את צמד המילים ''נתעלס באהבים''.

זה הזמן לקולות נשיים בהשראת שיר השירים. הפיוט של רבי אהרון פרץ מג'רבה (מענקי הרוח של המאה ה-18) זוכה ללחן של יונתן בר גיורא, ונשמע אלוהי - בקולה המופלא של מירי מסיקה.

רוק ישראלי נשי שקורע לי את הלב הוא הרוק של רונה קינן. וכשרונה מתחברת למקורות היהודיים זה בכלל הישג עצום בעיניי של המוזיקה הישראלית-יהודית. הנה היא, יחד עם בנות בית הספר מזמור. נשים שרות יחד פיוט ותפילה, בביצוע ל"צמאה לך נפשי". אהבה לבורא עולם ("בורא עולם", לא "בונה עולם" חברים, לא להגזים...). המילים מספר תהילים, הלחן חסידי, ומיוחס לאדמו"ר הזקן.יש שירים שנכתבו לפני 20 שנה ומרגישים כמו שיר עתיק, שורשי ופיוטי, כאילו שמעת אותו כבר, בזמן אחר, בגלגול אחר. כזה הוא מגע הקסם המוזיקלי של אהובה עוזרי – רגע לפני שאיבדה את מיתרי גרונה.נישאר בשנות ה-90. מזמן, לפני כל הסרטים הפורנוגרפיים – היה עוד משהו פשוט להתגעגע. שלמה ארצי נוסטלגי, כבר אמרנו?הכי כיף שיש שיר מקסים ומרגש שהשם של האישה שבו הוא כשמה של אשתך. את השיר הזה הכרתי בערך עשרים שנה לפני שפגשתי את יסמין. אהבתי אותו מההתחלה, בלי קשר. עכשיו אני אוהב אותו אפילו יותר.בערך בתקופה שהשיר של זוהר יצא לאור, פרץ לעולמנו ישי לוי. רבים מכם מכירים אותו מלהיטי השנים האחרונות, אבל הדור שלי זוכר אותו משירו הראשון, ילדונת, גרסה עברית נהדרת לשיר לבנוני קלאסי של זמרת העל פיירוז. אגב, יש לשיר גם גרסה צרפתית מפורסמת. אני הכי אוהב את זו המענגת של ישי.רוב השירים ברשימה שלי ותיקים יחסית. מה עם משהו חדש? מה מהשירים החדשים ריגש אותי באמת? לא יכול להיות שכל הרגש נמצא במנגינות של פעם. 

מצאתי! שיר משמח וכיפי באמת ליום האהבה של עדן בן זקן, נסיכת פופ. "מאמי מאמי מה תגיד לה כשהיא עצובה? כמה רזית – את עוד רגע נעלמת. מאמי מאמי מה תגיד לה שתהיה שמחה? את לא רואה ממטר אף אחרת". שיעור לחיים.

חג אהבה שמח!