יש מניין: שיחה עם חיים פרוש

היי חיים, התחשבנו ולא ערכנו את הריאיון בחג (והיו רבים כאלה לאחרונה). מאיפה אתה מגיע אלינו בארץ?
כן, זה פחות חיוני מעבודות הרכבת, אני מגיע מבית שמש.

הגעת לתחום הדוברות דרך השירות הצבאי שלך, ספר על המסלול שעשית.
התגייסתי לצה"ל דרך מדור שילוב חרדים בחיל המודיעין. תפקידי בשירות הצבאי היה מש"ק דוברות בנציגות דובר צה"ל בחמ"ן.

מה אתה עושה כיום במחלקת הדוברות של כאן?
אני חלק מצוות שעוסק בטיפול בסוגיות הבוערות שקשורות בהקמת התאגיד.

תוכל לתת דוגמה?
זה קל. מתן מענה לשאלות כמו למה אין חרדים בתאגיד? מדוע אין מזרחים? למה צריך אתכם, ומה זה השם הזה כאן? ועכשיו ברצינות, אנחנו גוף בהקמה וכל יום מתרחשים כאן דברים שהציבור רוצה או צריך לדעת ולהכיר, כמו גיוסים לתפקידים שונים, בחירת תכנים, הקמת תשתיות ועוד. אנשים עדיין לא יודעים מה זה כאן ותפקידנו לחשוף אותם לשידור הציבורי החדש.

במה שונה לדעתך מקצוע הדוברות במגזר החרדי ממקצוע הדוברות במגזר הכללי?
למערכת חרדית קלאסית אין מערך דוברות. עבודת הדוברות נעשית במערכות מקבילות למגזר הכללי. דובר רשות מקומית, חבר כנסת וכדומה. ההבדל הגדול הוא התקשורת החרדית עצמה והפניה למגזר החרדי. לחבר כנסת חרדי חשוב שישמיעו את מה שיש לו להגיד לציבור שמצביע לו, ציבור שמתרכז סביב העיתונות המפלגתית או תחנת רדיו חרדית. 

איך אתה מסביר את הפריחה של כלי תקשורת ואנשי תקשורת חרדים בפלטפורמות דיגיטליות, ובמיוחד פייסבוק וטוויטר? 
השיח התקשורתי העדכני מתקיים שם וגם החרדים רוצים להיות חלק ממנו – בפרט המפגש הבלתי אמצעי עם אישי תקשורת מהמגזר הכללי.

איך אתה רואה את תפקידו של השידור הציבורי החדש מהזווית המגזרית?
המגזר החרדי מספיק מעניין בכדי שיעסקו בו מזוויות תרבותיות שונות. לדעתי חשוב שגם אירועים חיוביים במגזר החרדי יסוקרו. גם מבחינת התכנים השידור הציבורי צריך לפנות למגזר החרדי שהוא חלק בלתי נפרד מהציבור הישראלי.

אחת הטענות הראשונות כלפי התאגיד הייתה על אי שילוב חרדים, בינתיים הצטרפו לא מעט. איך זה לעבוד עם עוד חרדים בתאגיד?
מהרגע הראשון שהכרתי את העובדים בתאגיד נחשפתי לאנשים מדהימים, שלא דורכים אחד על השני, אלא משלבים ידיים במטרה לחולל מהפכה אמיתית בשידור הציבורי. כך גם החרדים שכבר עובדים בתאגיד, הם מעולים בתחומם וטוב שיש עם מי להשוות איפה היו תקיעות שופר טובות יותר.

לדעתך יהיה מניין בקרוב?
אם רגע נספור את אנשי התקשורת החרדית שצייצו בימים האחרונים על הצעות עבודה שקיבלנו מכאן יש כבר מניין וחצי. אני יכול להוסיף שצפויים מינויים נוספים.

אתה יכול לתת רמז במי מדובר?
נצטרך להתאזר בסבלנות.

אי אפשר להתעלם מזה שעל פי רוב אנשי התקשורת המובילים והנשמעים ביותר במגזר החרדי הם גברים, איזה מקום נשים חרדיות תופסות בכל זאת בתקשורת החרדית?
בתקשורת החרדית הנשים מובילות בתחומים כמו צרכנות, אופנה, בית ומשפחה. יש גם בודדות שכותבות על פוליטיקה. באתרים החרדים יש הרבה נשים שמתארחות בטורים אישיים ומביעות את דעתן בנושאים אקטואליים שונים. המגמה של שילוב נשים מתרחבת. וטוב שכך. 

האם לדעתך תאגיד השידור הישראלי יכול לעשות שינוי לטובה בניראות של נשים חרדיות על המסך?
בהחלט. עשו פעם סדרת כתבות בטלוויזיה שמתחה ביקורת סמויה על כך שתפקידן של נשים חרדיות הוא להיות במטבח ובעבודות הבית, כמו גם סדרה שמתחה ביקורת על כך שרק נשים יוצאות לעבוד ועול הפרנסה נופל עליהן. ככלל, אני חושב שאם נצליח להתעלות מעל השיח הקיים ולהראות נשים חרדיות חזקות שמאמינות במה שהן עושות זה יהיה שינוי לטובה.  


מה אתה מאחל לעצמך מבחינה מקצועית ב'כאן'?
ללמוד ולהתפתח בתחום התקשורת.