חדשנות ברדיו - איך עושים את זה?

צילום: AP

איתי מרקסון, המפיק הראשי ברדיו 'כאן', על ההתעוררות המחודשת של הרדיו. 

הקלישאה החבוטה שגורסת שהוידאו יהרוג את כוכב הרדיו, כנראה כבר פסה מן העולם. הרדיו מוכיח במשך כמאה שנים, שהוא כאן כדי להישאר ולהיות רלוונטי יותר ויותר. הכל התחיל ממיידיות מופלאה בתחילת הדרך, אז הרדיו היה תמיד ראשון בזירה, להעביר קולות ורשמים של כתבים מהשטח ולהקדים את הטלוויזיה המסורבלת ובוודאי שאת העיתונות המודפסת. המדיום המשיך להפגין חשיבות רבה גם לאורך העשורים האחרונים, משום שאנשים דורשים מזור ושעשוע כנגד כאבי הפקקים בשעות הבוקר ואחרי הצהריים.

ומה היום – בעידן שבו הבחירה נתונה לכל והחיבור בפס רחב נמצא בכפות ידינו? העידן הטכנולוגי מביא עמו בשורה של רדיו חדש. בעוד שהטלוויזיה מתמודדת עם מהפכת הצפייה לפי דרישה (OD) ושינוי כללי המשחק של גורמים כמו Netflix ו-Amazon Prime Video, דווקא הרדיו הוותיק זוכה ל"מקפצה" – הוא זמין מאי פעם, ללא הפרעות קליטה, ללא כבלים וללא מגבלה גיאוגראפית, כל עוד אתם מחוברים לרשת. וטוב שכך, הרי מתי בפעם האחרונה הוצאתם את הטרנזיסטור או את ה"בום-בוקס" שלכם מהבית?

האינטרנט מהווה כר פורה לפריחתן של תחנות רדיו מגוונות, ייחודיות, עצמאיות, שמתקיימות אך ורק במרחב הוירטואלי ואינן משודרות באמצעים מסורתיים כגון גלי AM או FM. תחנות קטנות רבות שמשדרות רק ברשת, הן לרוב יוזמה של פריק רדיו כזה או אחר ומשוחררות כמעט לחלוטין מכבלי רגולציה ולחצים פוליטיים או כלכליים. ומה עם כ-45 אלף תחנות רדיו רשמיות שפועלות בכל רחבי העולם (לפי ה-CIA)? גם הן לא קופחו על ידי הרשת ואלה מהן שיודעות להתנהל כמו שצריך, מנצלות את ההזדמנות הגלומה בניתוק מהמַשדר המסורתי ונהנות מחשיפה הולכת וגוברת ללא הבדלי דת, גזע, מין ובעיקר מיקום גיאוגראפי. מה חבל שאף אחד לא מודד באופן רוחבי ומדויק את ההאזנה לתחנות הללו ברשת, שכן אפשר להעריך בזהירות שזה היה הופך את קערת סקר המדרוג של הרדיו על פיה.

אבל הרשת לא רק מוציאה אודיו החוצה, משום שאנחנו הרי חייבים לבהות במשהו מרצד וצבעוני כדי להמשיך להתקיים כבני אדם. עד לעידן האינטרנט וגם במהלכו, הרדיו היה ועודנו מדיום נגיש ביותר, שמאפשר פתחון פה, קבל עם ועדה, לאנשים שאינם בהכרח "קרובים לצלחת". הרשת לא רק נותנת לרדיו צבע וצורה, חזות מוחשית ופלטפורמה להרחבת המסר בטקסט ובתמונה – היא אפילו מגדילה את הנגישות של הקהל אל הרדיו ולהיפך בהצצה שוטפת אל נבכי המערכת, שבעבר רק יחידים בני מזל זכו לה. כל תחנות הרדיו שמות פעמיהן אל הרשת, אבל רק חלק מתחנות הרדיו הפופולאריות והמצליחות ביותר, באמת מצליחות להוכיח פעם אחר פעם שחדשנות היא שם המשחק.

בואו נציץ בגוף המדיה הבריטי הממלכתי (ספק מלכותי), BBC. קשה לחשוד ברשת המדיה העצומה שהיא לא יודעת לעשות רדיו, אדרבה – היא עושה אותו מצוין לאורך זמן רב. ממגוון תחנות מסורתיות שפנו לשלל קהלים מפולחים, הרשת הוסיפה בשנים האחרונות תחנות אינטרנטיות בלבד, שמספקות נישה מוזיקלית ותוכן לקהלים מפולחים אף יותר – מצעירים ועד לחובבי סוגות מוזיקליות מאוד ספציפיות. ושוב, אסור לשכוח את ההיבט הויזואלי – ב-BBC RADIO 1 LIVE LOUNGE, כבר ביקרתם? לפני שאתם רצים לרכוש כרטיס טיסה או להחליף את כתובת ה-IP (רחמנא לצלן) כדי ליהנות ממכלול התכנים בנגן הדיגיטלי של BBC, מספיק לזרוק מבט בהקלטות שעולות לצפייה On Demand, כדי להבין שרדיו כבר מזמן לא רק מדבר, אלא גם יכול להיראות מ-ע-ו-ל-ה. קחו למשל את קולדפליי או את טיילור סוויפט שהתארחו ב-Live Lounge. מה יש לנו שם? יש סאונד איכותי כמו שהרדיו יכול לעשות, תמונה שנראית מצוין ובעיקר אווירת יצירה ונראות איכותית לכל דבר ועניין. מי היה מאמין שלפני הכניסה לאולפן הרדיו, עלינו לגייס לצוות גם במאי תמונה, נתבים ועורכי וידאו, לצד המגישים וצוות הרדיו?


קולדפליי ב- Live Lounge, ולמטה טיילור סוויפט.


תחנה נוספת שמשכילה לעשות שימוש משובח באמצעי הדיגיטל הקיימים כיום, היא התחנה 3FM, שמהווה חלק מגוף השידור הממלכתית של הולנד, NPO. מעבר לאולפן אירוח שמצטלם היטב ומארח אמנים בקנה מידה עולמי, התחנה ההולנדית יודעת לנצל היטב גם את אולפן השידור המסורתי ולהפוך אותו לתמונה שכיף להציץ בה ולראות מה קורה בשידור החי, לקרוא בלוג חי של פעילות התחנה, תגובות מאזינים ועוד ועוד. גם בלי להבין מילה אחת בהולנדית, מספיק לראות את הכותרת של עמוד השידור החי מהתחנה – “Social Radio”, שתי מילים שמהוות תפיסת עולם שלמה. כמו בעבר, הרדיו של היום הוא של המאזינים ומתקיים בעיקר עבורם.


3FM ההולנדית, אולפן אירוח שמצטלם היטב 

ואמנים בקנה מידה עולמי

גם ב"כאן בהקמה", אנחנו עמלים על הקמת רדיו חדשני, צבעוני, איכותי ומוביל, שנשמע מעולה ומעמיד את המאזינים שלו במרכז. הפוטנציאל גדול, האפשרויות אינסופיות ובעיקר – אנחנו כבר "כאן". אתם מוזמנים להצטרף אלינו בכל שעה ובעיקר מכל מקום. האזנה נעימה, אפילו ממש עכשיו.

יש גם ריאיון עם איתי מרקסון! לקריאה, הקליקו