עד כאן! חוזרת והיא נשכנית מתמיד

קרפל, הנגבי ואביגדורי (קצת מטושטשים אבל זה מה יש)

עד כאן! חוזרת ביום ראשון הקרוב (12.11) עם עונה חדשה, שנייה במספר, וזו הזדמנות מצויינת לשמוע מחן אביגדורי ודני קרפל, היוצרים והעורכים, מה מצפה לנו.

היי חן ודני, אהבנו 50% מכם כבר בפלטפוס. נתחיל מההתחלה – בתחילת כל תוכנית יש את המסך הרגיל שמבהיר שזו תוכנית סאטירה ואין לייחס לנאמר בה שום משמעות אחרת. צופים אדוקים (ואולי רק אנחנו) היו יכולים להבחין שבתחילה הייתה שקופית עם הנוסח המשפטי הרגיל, אבל מתוכנית 4 בעונה הראשונה התחלתם להכניס גם שם הלצה אקטואלית.
בדיחות בשקופיות בתוכניות סאטירה זה לא חדש. רצינו להכניס את הבדיחות מהתוכנית הראשונה אבל בפועל זה נכנס קצת אחרי מסיבות משפטיות. זה הדבר האחרון שאנחנו כותבים לתוכנית כך שזאת למעשה הבדיחה הכי אקטואלית שלנו ולכן העצה שלנו לצופי "עד כאן!" – תעבירו לכאן 11 חמש דקות לפני תחילת התוכנית. גם תרוויחו את הבדיחה הזאת, וגם תוכלו לצפות בסוף של המרדף שזה אחלה שעשועון.

התוכנית משודרת פעמיים בשבוע, איך מתבצעת העבודה על כל פרק? 
שתי התוכניות (זאת של ראשון וזאת שמשודרת בשלישי) מצטלמות ביום חמישי, אבל העבודה עליהן מתחילה שבוע לפני. כבר בזמן הצילומים צוות הכתיבה המעולה שלנו (עפר קניספל, טוליק פיפלקס, שחר אינבינדר, משה מלכה ויותם זמרי) מתחיל לחשוב על רעיונות לפינות ובודק אם אפשר לכתוב אותן. אחרי אישור של כמה פינות, שולחים אותן למשתתפי התכנית של שבוע הבא וממשיכים לעדכן בהתאם להתפתחויות האקטואליות. 

יום לפני שידור הוא היום הכי עמוס במערכת, כל הפאנליסטים מגיעים (בנפרד) להקראות ואנחנו עוברים איתם על כל הבדיחות שלהם, משייפים ומחדדים - גם מבחינת הכתיבה וגם מבחינת הביצוע. בערב מגיע המנחה הכי נאסטי בטלויזיה, מיכאל הנגבי, ואנחנו עוברים איתו על הטקסט שלו וביום חמישי – שוב מצלמים.

אז בואו נדבר באמת על מיכאל הנגבי.
ידענו שאנחנו רוצים אותו מהיום שקיבלנו אור ירוק לתוכנית. אנחנו מכירים את מיכאל ואת יכולתיו כבר שנים. הוא מהיר תגובה, יודע לרדת על הפאנליסטים בסטייל, מביא המון בדיחות מעצמו ויחד עם עפר קניספל, שכותב עבורו את דברי הקישור בתכנית, הוא המנחה המושלם בשבילנו.

עד כמה התוכנית מתוסרטת ועד כמה הדיאלוגים והמונולוגים הם אילתור? ממה שאתם כמובן מעוניינים לחשוף.
כל פאנליסט מכיר את הבדיחות שלו, אבל אין לו מושג מהן הבדיחות של האחרים. זה מוביל למצב שבו מישהו מגיב לבדיחה של מישהו אחר ונוצר סוג של דיון מאולתר. זה החלק האהוב עלינו בתוכנית, ואנחנו שמחים שהפאנליסטים שלנו כל כך מוכשרים שהם מצליחים להפתיע אותנו בכל פעם מחדש. אפשר בקלות להבחין בזה וכשכיף אצלנו באולפן – כיף גם לצופים בבית.

מאיפה באים הרעיונות לפינות השונות?
בכל בוקר יש לנו (הכותבים, העורכים ועורכת המשנה המהממת טל בוכהנדלר) ישיבת קריאייטיב. אנחנו בודקים על מה מדברים בחדשות, מה אנחנו רוצים להגיד ואיזו פינה הכי מתאימה. ויאללה יוצאים לעבוד.

אתם אומרים בתוכנית שאפשר לשנוא את כולם, האם אתם חושבים שהעובדה שיש שני פאנלים, שמאל וימין, דווקא מאפשרת לקרב בין הניצים?
בשיא הרצינות: אנחנו מאמינים שכן. נקודת המוצא של התוכנית היא שנשבר לנו מהשיח המתלהם בין המחנות. זה התחיל ברשתות החברתיות אבל כבר עבר למנהיגים, שיותר עוסקים בהפרדה ובליבוי השנאה בין המחנות מאשר בלעשות את תפקידם ולנהל את המדינה. 

אנחנו באמת מאמינים שתוכנית כזאת מראה שלמרות הפערים בין המחנות אפשר לשבת זה מול זה ובמקום לכנות אחד את השני בכינויים כמו פאשיסט או בוגד – פשוט לצחוק יחד. התקווה הגדולה שלנו היא שהתוכנית לא רק תצחיק אלא באמת תשדר מסר של אחדות ודיאלוג במקום זריקות בוץ הדדיות.

איזה תגובות אתם מקבלים? ומי אוהב את התוכנית יותר לדעתכם?
כמות התגובות החיוביות שאנחנו מקבלים היא מטורפת. והן מגיעות מכל המחנות: שמאל, ימין, עם, ברנז'ה. כולם אוהבים את התוכנית באותה מידה, אבל התחושה שאנחנו מקבלים מהימין היא ש"סוף סוף יש סאטירה ימנית בטלויזיה". יחד עם זאת אנחנו בטוחים שעם כל האהבה, אם התכנית לא הייתה מצחיקה, אף אחד לא היה אוהב אותה לא משנה מה עמדתו הפוליטית.

אגב, מה היו השמות הנוספים שנשקלו לתוכנית? ואיך הגעתם דווקא לעד כאן!?
שאלה כואבת. אנחנו מאד מאד מאד רצינו לקרוא לה "מלחמות היהודים" אבל זה לא הסתדר. בסוף הלכנו על "עד כאן!" שהיתה פשרה ראויה לעומת השמות הפחות טובים שהוצעו כמו "קו השבר", "צו ביאוס" וכמובן "קארפול קריוקי".

אגב, בעניין הזה יש לנו הצעה לתוכנית פצצה: דני קרפל יושב עם כל מיני אמנים במכונית (שלא זזה כי אין לו רישיון) ויקראו לזה "קרפל קריוקי".


נפעל. בואו נתחמם לקראת העונה השנייה שעוד רגע כאן - מה מצפה לנו, והאם נראה חידושים כלשהם בפורמט?
בהחלט. בעונה השנייה אנחנו נתחיל להכניס אורחים לאולפן שלנו, לפחות פעם בשבוע. מיכאל יקבל אותם, הפאנליסטים ינסו לשכנע אותם לבחור בצד הנכון (כלומר, הצד שלהם), יהיה פאנל מיוחד בהשתתפות האורח שייתפר לפי מידותיו ובסוף התכנית יוזמן כל אורח לחתום אחר כבוד בספר האורחים המכובד של "עד כאן!".

האורח הראשון בעונה יהיה מני נפתלי, וכולם כבר מחכים לבואו. בהמשך העונה יתארחו עוד אישים שנמצאים בכותרות לצד קומיקאים מוכרים ואהובים.

לסיום, מסר שלכם לאומה ולצופים?
במקום לכתוב עוד טוקבק נוטף רעל שמאחל דברים נוראיים לאלה שאתם לא מסכימים איתם, נסו לדבר אחד עם השני, אולי אפילו להתבדח איתו והיי, אולי תגלו שהצד השני הם גם בני אדם. זה לאומה. לצופי הטלויזיה אנחנו מציעים טיפ בחינם: לא יודעים איפה התוכניות שעברו מערוץ 2 לערוצים 12 ו-13? תתחילו את הזיפזופ שלכם בלחיצה כפולה על הספרה 1 בשלט. מניסיון – זה כדאי.

תודה רבה חברים, עד כאן! להפעם. לצפייה בפרקי התוכנית