כיתת אמן עם רוני קובן

צילום: דיאנה פקלדינק

רוני קובן מגיע לכאן עם ''פגישה עם רוני קובן'', תוכנית ריאיונות חדשה. תפסנו אותו לשיחה קצרה.

היי רוני, ברוך הבא לבלוג שלנו. קצת מצחיק ובו זמנית מלחיץ לראיין מראיין. מעניין אותנו - איפה אנחנו תופסים אותך עכשיו, ברגע זה?
היי, שמח להתארח בבלוג. אתם תופסים אותי בפיג'מה, הילדים סוף סוף נרדמו ואני מתיישב לענות לשאלות ששלחתם, מת כבר לחזור לבינג' הלילי התורן שלי - העונה הראשונה של 'דברים מוזרים' בנטפליקס. אני ילד אייטיז והסדרה הזו בשבילי היא חתיכת חוויה.

אחד הדברים שמאפיינים את התוכניות שלך הוא שהריאיון הוא אף פעם לא בפורמט המקובל של ריאיון, גם עכשיו ב''פגישה עם רוני קובן'', התוכנית החדשה שלך אצלנו, גם ב''24 שעות עם רוני קובן'' ששודרה בערוץ 8 המצוין, וגם בפורמט ''How to be" שבסוף לא שודר בישראל אבל נמכר למדינות אחרות. מה מאפשרת הצורה השונה הזו של הריאיון?
קודם כל - יציאה מהקונספציה. טלוויזיה היא הרבה פעמים 'הצגה'. תחשבו למשל על ריאיון חג עם ראש הממשלה. המראיינת תשאל שאלות חכמות, ראש הממשלה יענה תשובות חכמות, כמה אמת תהיה שם? מעט מאד. אני מחפש קודם כל לשבור את ההצגה, את הקונספציה, להימנע ממלאכותיות. אני דוקומנטריסט בנשמתי, כלומר צייד. צייד של אמת. וגם בתוכנית החדשה - נתחיל בספה המסורתית אבל מהר מאד נעבור למקום אחר, לפעולה אחרת, הכל כדי לנער את המרואיין, את הריאיון וגם את עצמי. המטרה היא לסדוק את הפסדה, לזקק את הכל לכמה שניות אותנטיות. בעולם שכולו יחצנ"ים, יועצים אסטרטגיים, משחקים של תדמיות זה מבחינתי הגביע הקדוש. רגע של אמת.


מה הופך מישהו למרואיין טוב?
מרואיינים טובים הם כאלה שעוד נותר בהם זיק של ילדותיות, של משחקיות, שלמרות שיש להם מה למכור או מה להפסיד הם לעולם לא יתנגדו להרפתקה טובה. והם גם חייבים להיות חכמים, עם תובנות מקוריות על העולם ועל עצמם. אהוד בנאי הוא מרואיין שטלטל אותי. גם יוסי בנאי ונעמי שמר ז"ל. בתוכנית החדשה אני מודה שרמי פורטיס היה פרטנר פשוט נפלא וגם איתי אנגל חברי שיתארח בתוכנית הראשונה הערב. המפגש אתו היה סוג של קרב מוחות.

שון לנון ''חוטף את הג'אננה'', זה בתרגום חופשי הכותרת של הסרטון הבא, בו אתה מראיין במסגרת ''עובדה'' את בנו של ג'ון לנון


מה הרגשת באותו רגע? האם רצית לקבור את עצמך באדמה, או שראית בזה דווקא הזדמנות לקחת את הריאיון למקום בלתי צפוי.
בהתחלה רציתי למות, אחר כך ויתרתי על הקריירה שלי, מה שגרם למשהו מעניין: ברגע שוויתרתי על כותרת, ברגע שנעלמו האינטרסים, היינו פתאום שני אנשים. ואז, מהמקום הזה, האנושי, התחילה שיחה אמיתית.

היית אז בתחילת דרכך ב''עובדה'', למדת שיעור כלשהו בעקבות הריאיון הזה, שבאמת קיבל תפנית מפתיעה?
למדתי לא לפחד להיות חלש. להשתדל לעבור משהו עם המרואיין לפני שאני שואל את השאלות הקשות. למדתי שהכי חשוב - בטלוויזיה, כמו בחיים - להיות בן אדם.

בחזרה לימינו אנו. כבר צילמת מספר פרקים של ''פגישה עם רוני קובן'', ואנחנו אט אט ניחשף אליהם בכאן 11 וביוטיוב שלנו. תן לנו כמה טיזרים על מה שמצפה לנו בתוכניות הבאות.
פורטיס ילמד אותי לעשות מדיטציה וידבר על חוויות המלחמה שלו כמו שלא דיבר מעולם, עידן רייכל ייזכר במפגש הראשון עם פסיכולוג כשהיה, שימו לב, בן 8, ואיתי אנגל יתראיין, שזה בפני עצמו הכי לא ייאמן. האיש הוא סרבן ריאיונות מושבע.

לסיום, אמרנו כיתת אמן עם רוני קובן, אז הבמה שלך. בטח יש הרבה, אבל מהם 3 הטיפים הכי טובים שאתה יכול לתת למראיינים בתחילת דרכם?
להקשיב. להקשיב. להקשיב. להקשיב למרואיין, להקשיב לאינסטינקטים שלך כמראיין והכי חשוב - לא לפחד לשתוק. לקח לי המון שנים להבין שבטלוויזיה השתיקה היא הרגע החזק מכולם.


''פגישה עם רוני קובן'' משודרת מדי חמישי ב-22:00 בכאן 11, ובדיגיטל