היכרות עם בית היוצרים של כאן

לילך שחם קציר, מנהלת בית היוצרים בכאן, מספרת על הפרויקט

היי לילך, בית היוצרים הוא אחד הדברים הכי מגניבים שעשינו בחטיבת הדיגיטל בשנה האחרונה. מה זה בעצם?
מדובר בבית חם ליוצרים צעירים - מקום שתומך, מאתגר ומוביל תהליכים. אנחנו מטיילים בארץ, מחפשים את האנשים המתאימים ומספרים את הסיפורים שלהם בשפה שלהם ובמקום שלהם. אנחנו בעצם מלווים אותם בתהליכים של כתיבה, השראה ויצירה במטרה להגיע לתוכן איכותי שמבטיח השמעת קולות מגוונים בחברה הישראלית.

איך זה עובד בפועל?
גם בית היוצרים, כמו יתר תאגיד השידור הישראלי, נמצא כרגע בהרצה. אנחנו בודקים, מתנסים ורואים מה אפשרי ומה לא, ומה שלא – אנחנו מוצאים את הדרך להפוך אותו לאפשרי. כרגע אנחנו פועלים על שיתופי פעולה עם גופים שונים כאשר כל חיבור הוא שונה, אך המטרה נשארת זהה: ליווי, הדרכה וסיוע בפיתוח תכנים בקרב יוצרים מתחילים. הדובדבן שבקצפת הוא חממת פיתוח התוכן שצפויה להיפתח ב-2018.

איך מוצאים את האנשים והקולות הייחודיים?
קודם כל מקשיבים בכל פעם שמישהו אומר "בואי, את חייבת לראות" או "את חייבת להכיר". יש תחושה שכל אנשי החטיבה מחפשים ומאתרים את הכשרונות האלה, וכך למשל הגענו לחיד"א 6: בנות שסיימו את לימודיהן בספיר ולקחנו את סדרת הרשת שלהן כמו שהיא, ואת החצי השני של הסדרה אנחנו יוצרים איתן ביחד, מלווים אותן ומסייעים להן. שנית, חשוב לנו מאוד לשמור על שיוויוניות ועל מציאת אנשים מחוץ למעגלים הרגילים והמוכרים של היוצרים, וזה דורש חיפוש אקטיבי מסוג אחר. בפרויקט "כאן צ'יזבטים" למשל ביקשנו מהקהל המבוגר יותר שלנו לכתוב לנו ולשתף אותנו בסיפורים המפחידים שהם גדלו עליהם, על מנת להמשיך את מורשת הצ'יזבטים ולהעביר אותם מדור לדור בפרויקט משותף עם בוגרי בצלאל שייצרו סרטוני אנימציה. 
בנוסף, בעתיד הלא רחוק צפויים גם קולות קוראים ליוצרים מתחילים, למסגרת של חממה. בקיצור, הכל עוד מתבשל. לאט ובטוח.

במה הסיוע של בית היוצרים מתבטא? אילו בעלי מקצוע מעניקים מכישרונם במסגרת הפעילות? 
בכל פרויקט התמיכה היא אחרת, ואנחנו מנסים מאוד לקחת על עצמנו פרויקטים שיש לנו את היכולת ללוות בצורה הטובה ביותר. כרגע הסיוע של בית היוצרים מתבטא בסיוע של אנשי הקריאייטיב שלנו, שמחדדים ומדייקים את התכנים שמגיעים, וגם בליווי של הסטודיו שתומך ובונה בהתאם לצרכים ולרצון היוצרים. לעיתים התמיכה היא בהערות עריכה, לעיתים היא ממש בבנייה של הפורמט והמבנה של הסרטונים. בחממת הדיגיטל אנחנו מתכננים לקחת מלווים מתוך החטיבה עצמה, היות וחלק נכבד מאנשי המקצוע הטובים ביותר בתחום נמצאים כאן אצלנו. צניעות זה כאן.

אילו תכנים כבר יצאו לאוויר העולם עם החותמת של בית היוצרים? 
בינתיים העלינו את הסדרה החיד"א 6. זה מאוד מרגש אותנו כי הבנות מקסימות (ולא ממש רגילות, כפי שניתן לראות) ויש הרגשה מאוד בוסרית ורעננה בעבודה מולן ועל הפרויקט בכלל.


בנוסף, העלינו בקיץ את פרויקט אוטובוס הסרטים שזה שיתוף פעולה עם פסטיבל הסרטים הבינ"ל של אוניברסיטת תל אביב. מדי שנה, קבוצה (מדהימה) של סטודנטים לקולנוע יוצאים לעשות ולהראות קולנוע בקהילות בארץ. אנחנו חברנו השנה לפרויקט, ויחד עם מנהלי האוטובוס בנינו מערך הדרכה לסטודנטים שיצאו לעבוד עם נוער מקומי בנגב, ולצלם יחד איתם סרטים על מקום מגוריהם. הסרטונים הם תוצר של מאמץ גדול של הסטודנטים יחד עם הנוער להבין את המקום ולספרו בדרכם הייחודית. ממליצה לעצור לכמה דקות ולהסתכל על ירוחם מבעד לעיניים של הנוער המקומי. על הדרך תתאהבו בלירון ובעיר.


איך את רואה את הפרוייקט הזה שנה מעכשיו? מה התוכניות שלכם לעתיד?

אני רואה את בית היוצרים קורם עור וגידים, גדל ומתרחב. קודם כל, אני רואה אותנו כבר אחרי חממה אחת מוצלחת. חממה שדרכה קולות חדשים ממקומות שונים ימצאו את דרכם לקדמת הבמה. התוכנית לעתיד היא ולהפוך למקום שיוצרים צעירים יודעים שהם יכולים לגשת אליו, ולנסות להביא אליו את יצירות הביכורים שלהם. מצד אחד, הבית ימשיך להביא ולייצר תכנים מגוונים ורב תרבותיים, ומצד שני הוא ישרת את המקום בכך שירענן את השורות ואת התכנים באופן מתמיד.

איך יוצרים צעירים יכולים להגיע אליכם?
פשוט לכתוב לי מייל lilachs@kan.org.il. ובקרוב כאמור יהיה קול קורא, ואני מקווה להמשיך לפתח עוד דרכים בהם יוכלו לפנות אלינו יוצרים.