''טופס 101" עם רועי שושן

רועי שושן, 31, תל אביב, ראש דסק במחלקת הדיגיטל של חטיבת החדשות

היי רועי, ברוך הבא לבלוג שלנו. ספר לנו על התפקיד שלך בחטיבת החדשות

משלמים לי משכורת כדי להחליט – מה חשוב, מה מעניין, אילו כתבות יעלו ולאיזו פלטפורמה, מהי הכותרת המדויקת והטובה ביותר. אני יכול להמשיך ולפרט, אבל זה כנראה מספיק. הגדרת התפקיד והאחריות לא שונה ממקומות אחרים. עם זאת, בתאגיד ניתן דגש גדול מאוד על הזרוע הדיגיטלית לעומת גופים אחרים, ומכאן שראש דסק אצלנו נדרש ליזום ולהבין בעולמות שזרים למקבילים שלי בכלי תקשורת אחרים. למזלי אני מוקף בצוות מוכשר שהופך את האתגר למעניין.

איך נראה יום טיפוסי שלך בעבודה?
זה מתחיל כבר בבוקר בבוקר עם קריאה והאזנה לכותרות היום. אחר כך, בגלל היתרון-חיסרון של חוסר שגרה, העבודה סוחפת אותך מדי יום לכאן ולכאן. מה שבטוח הוא שיום העבודה יכלול הרבה שיחות והודעות עם כתבים ואנשי מערכות הרדיו והטלוויזיה. 

חטיבת החדשות עדיין נמצאת באי ודאות מסוימת. איך זה משפיע, אם בכלל, על העשייה שלכם ביום יום?
בתוך זמן קצר העלנו אתר חדשות מצוין, אפליקציה עשירה בתכנים ועמוד פייסבוק שצובר תאוצה – והכול בתנאים לא פשוטים בלשון המעטה. אז לא, העשייה שלנו לא מושפעת לרעה מקרקע לא יציבה. אם כבר, זה דוחק בנו להוכיח שאנחנו גוף התקשורת החשוב בישראל. אני לא מדבר רק על ניסיון חקיקה חסר תכלית, שכל הישגו יהיה לסרס, לרוקן את השידור הציבורי מתוכן ולבזבז כסף ציבורי יקר, אלא גם לביקורות חסרות בסיס שנשמעות מפעם לפעם.

איך אתה רואה את הדיגיטל של חטיבת החדשות שנה מהיום, או מה היית רוצה לראות?
אנחנו חיים בתקופה של הצפת מידע בלתי נתפסת. השאיפה שלי היא שבתוך האוקיינוס הזה נדע לא רק לדווח, אלא גם להסביר את החדשות לצופים, לקוראים ולמאזינים בצורה המדויקת, הברורה והמהנה ביותר. זה אומר למשל לעשות סדר בפרשות שחיתות מורכבות ולהנגיש את זה, ולא להסתפק בכתבות שנכתבות מעצמן. לשמחתי, בדיגיטל יש חופש ואפשרויות יצירה, וככל שהזמן עובר אנחנו מתקרבים ליעד.

אתה לומד תכנון ערים, מקצוע שהוא אולי ההיפך הגמור מחדשות. תסביר לנו את השילוב המעניין הזה
לא בטוח שאני מסכים שמדובר בניגוד. מכל מקום, קטונתי מלדבר על השדה התכנוני. אני כן יכול להגיד שעבודה בדסק חדשות עוזרת לך לקבל תמונה טובה יותר של המציאות, וכך גם הלימודים, שנותנים הצצה לתהליכים חברתיים ופיזיים שנעלמים מעינינו. בשני העולמות הנסתר מרתק יותר מהגלוי, וזה מה שמושך אותי.

היית ראש דסק חדשות ב''וואלה! NEWS'', פרסמת טורים ב''העין השביעית'' וב''המקום הכי חם בגיהנום'' ובעבר גם התפטרת מעריכת עיתון הסטודנטים "תזה" בגלל כתבה לא מחמיאה על ח"כ מסוים. מה הכי מעניין אותך בתחום?
לצערי, לא יוצא לי לכתוב הרבה, למרות שאני תמיד מבטיח לעצמי שממחר זה ישתנה. באופן כללי אפשר להגיד שהדבר הכי מעניין הוא לקחת חלק בעיצוב סדר יום תקשורתי. הידיעה שעבודה טובה זוכה לחשיפה ומשפיעה בצורה כזו או אחרת היא לא פחות ממרגשת.

לסיום, תגיד, מה עשית באזרבייג'ן?
אה, זה מאוד פשוט. השלטון המושחת שם הבין שעוד כך וכך שנים ייגמר הכסף מנפט וצריך לפתח ענף תיירות. אז דרך חברה ישראלית הוזמנו עיתונאים ישראלים כדי שנכתוב על אזרבייג'ן, או במילים אחרות להיות שכירי עט. זה לא כל כך הסתדר איתי: נראה לי שהם קצת כועסים שכתבתי על הקשר המפוקפק עם ישראל והעובדה שהיינו תחת מעקב ופיקוח של השלטון. מעניין אם זו הסיבה שהכותרות שלי לא התקבלו. אני שונא כשזה קורה.