שפרה קורנפלד רוצה שנניח לסמארטפון ונחזור לקרוא

צילום: מועדון תרבות

שפרה קורנפלד מ''מועדון תרבות'' מספרת כיצד הפסיקה לפחד וחזרה לקרוא. ויש גם פרוייקט מסקרן

היי שפרה, ברוכה הבאה לבלוג. את כאן כדי לספר לנו בין השאר על ''מועדון קריאה'', פרוייקט שהשקתם ב''מועדון תרבות'' בשבוע שעבר. איך עלה לך הרעיון לפרוייקט הזה ואיך זה עובד?

ספרים מלווים אותי מאז שאני זוכרת את עצמי, אבל שמתי לב שבשנים האחרונות אני קוראת פחות. אני יכולה להאשים בזה את האייפון, את הפייסבוק - או את כל הסדרות המעולות שיש בנמצא. הדבר המעניין קרה דווקא בשנה האחרונה - בין תוכנית יומית וגידול ילדות גיליתי שדווקא קריאה, כמה ומתי שאני מצליחה - מחזירה לי שקט פנימי ואיזון. אבל שמתי לב גם שבכל פעם שאני מסיימת ספר אני נשארת איתו לבד, והייתי כל כך רוצה לדבר עם אנשים על החדש של ג'וליה פרמנטו באותה טבעיות שמדברים על פרק במשחקי הכס. ובשביל זה צריך שכולנו נקרא יחד!

וככה הגיע הרעיון לפרוייקט 'מועדון קריאה' שעובד ככה: אנחנו מציגות את ספר החודש בתוכנית "מועדון תרבות" (א' עד ה' בשעה 23:00 בכאן 11) ומקיימות דיונים בתוכנית - אבל בעיקר בעמוד הפייסבוק שלנו. במקביל, בכל סניפי צומת ספרים, השותפים שלנו לפרוייקט, מציגים את הספר במיקום בולט עם מדבקה יפה שעוזרת לקוראים למצוא אותו בקלות ולהשתתף בחגיגה.

בוידאו שהתניע את הפרוייקט דיברת על הגלילה בפיד ששואבת את זמננו, ומצד שני – על ערימת הספרים ליד המיטה שאצל רובנו נשארת בודדת וגלמודה. ומאובקת כמובן. האם התחלת ליישם ונפרדת מהסמארטפון? לפחות בערבים
ממש משתדלת. לפעמים הפיתוי גדול. לכן זה כל כך משמח כשספר סוחף אותי פנימה ואני לא יכולה להניח אותו.


אילו ספרים נמצא בערימת הספרים ליד המיטה שלך?
יש לי עכשיו ערימה גבוהה במיוחד כי אני קוראת במרץ בחיפוש אחר ספר החודש הבא, הנה תמונה עדכנית מהשטח.  

מה היא קריאה עבורך?
האפשרות לנוע במחשבות הפנימיות שלי בדרכים שלא הייתי יודעת ללכת בהם לבד. 

איך נראה חדר העבודה שלך? 
אין לדעת, הוא מסתתר תחת הררי כביסה.

מהו הספר הכי טוב שקראת לאחרונה?
''אלה היו השמיים'' של סרחיו ביסיו. מאוד אוהבת את הכתיבה שלו.

את כמובן גם כותבת, סופרת בעצמך. על מה את עובדת עכשיו?
בניגוד לספר הקודם שהתרחש בעבר נוסטלגי ומעט פנטסטי - עכשיו אני עובדת על סיפור שמתרחש בהווה. ויש לקוות שהעורכת שלי לא תיחשף לשאלון הזה כי היא מיד תתקשר לנזוף בי, כי אם יש לי זמן, אני אמורה לשבת לכתוב ולא לענות לשאלונים.

יש לך את הגב שלנו. התחלתן את פרויקט 'מועדון קריאה' עם ''יער אפל'' של ניקול קראוס, תוכלי לגלות אילו ספרים נוספים נמצאים בקנה? 
לא, כי זה סוד. אבל אני מבטיחה שהספר הבא הוא ספר מעולה! 

לסיום, מסר לאומה הקוראת?
ספר בתיק. ספר ליד המיטה. לא צריך לקרוא פרק שלם, גם עמוד וחצי זה יפה. ושום דבר מעניין לא מחכה לכם בסוף הפיד. נשבעת, בדקתי.

צפו במועדון תרבות עם שפרה קורנפלד, אסתר רדא, דפנה לוסטיג ולוסי איוב