הפגישה הראשונה שלי עם מאיר

מנחם גרנית נזכר בפגישתו הראשונה עם מאיר בנאי ז"ל, לקראת תוכנית מיוחדת שיגיש לזכרו ביום שישי הקרוב. 

נפגשנו לראשונה לפני שלושים ושש שנה. היה יום חורף כזה, הוא הגיע למשרד שלי ברשת גימל. ''משרד'' - לא ממש, חדר עם פטיפון, תקליטים וארונות מתכת. ירד גשם בחוץ.

״שלום, אני מאיר בנאי, דיברנו בטלפון״

״תגיד, אתה שייך למשפחת בנאי?״

״כן, אבא שלי זה השופט מבאר שבע״

״אתה רוצה לשיר לי משהו?״

הגיטרה האקוסטית הגדולה נשלפה מנדנה ובעקבותיה האקורדים הראשונים של אביתר, של השיר אביתר.


חשתי תחושה ישנה, כזו שהופיעה פעם בכמה שנים ושכמותה לא חשתי מזה זמן. ריגוש שמבשר על צלילים שפוגעים ישר בלב, בלי צורך במעקפים. ה״אודישן״ נמשך עוד שני שירים. לא יכול לנקוב בשמם מפאת שיני הזמן הנוגסים בזכרון לטווח ארוך.

״בשבוע הבא אתה בטלוויזיה״, אמרתי לנער.

כעבור שבוע מאיר בנאי חנך את הופעתו הראשונה באמצעי התקשורת בתוכנית ״זה הזמן״ של רם עברון. מאז היינו בקשר, בכל שלבי הקריירה כמעט. הייתי סוכן סתרים כזה, שותף לחוויות השירים והחיים, להופעות, להקלטות, בדרך כלל לסקיצות שלפני, אבל לא תמיד. בוקר בהיר אחד, כשש שנים לאחר פגישתנו הראשונה, זכיתי לאותו ריגוש, כמו הקודם. בשכונת הדר יוסף, באחת מאותן דירות זמניות שבהן התגורר אחרי שנדד מבאר שבע צפונה, ישבנו יחד במרפסת ומתוך טייפ קסטות לא גדול בקעו צלילי האלבום השלם ״גשם״.


בימים אלה ממש מלאו לאלבום שלושים שנה ובימים אלה ממש מלאה שנה למותו בלא עת של מאיר. היינו שותקים הרבה ביחד, שתיקות שבמהלכן זרמו בינינו חוטים בלתי נראים של דיבור אילם על כל הנושאים, אלה שברומו של עולם, אלה שבתהומות ומה שביניהם. בהלוויה בירושלים פגשתי את עופר מלבין. עופר, חברו הקרוב ביותר של מאיר. מאז אנחנו בקשר הדוק, מחברים יחד את הקוים העדינים שמאיר ארג באקורדים של הגיטרה שמיתריה כוונו בדרך לא קונבנציונלית. בכל שבוע אנחנו מייחדים פינה מיוחדת לאקורדים האלה בתכנית ״שלושים ושלוש ושליש״, המשודרת בכל מוצאי שבת ב״כאן 88״. 


מחר, יום שישי (12/1), בכאן 88 בשתיים בצהריים, לפני כניסת השבת, ביום שבו תיחתם שנה שלמה בלי מאיר בנאי, ניזכר בשיריו, בנשמתו ובקולו הבלתי נשכח והמרגש כל כך של מי שידע לחבר במרקחת קסמים, בין פיטר גבריאל לרגבים של ארץ ישראל. בתוכנית יעלו זכרונות האחים אורנה, אפרת ואביתר ובן הדוד אהוד. שותף לצידי - עופר מלבין. הפינה השבועית תמשיך לזרום וקולו של מאיר ימשיך להדהד.

להאזנה לתוכנית