הויקיפדים כאן!

שמחנו לארח השבוע במשרדי התאגיד משלחת של ויקיפדים - לשמוע ולהשמיע, ובעיקר לצאת לדרך משותפת. יאנה רדוצקי, מי שאירגנה את המפגש, ועמיחי בנעט, ויקיפד מושבע, חולקים איתנו רשמים.

היי יאנה, את אירגנת מהצד שלנו את המפגש עם הויקיפדים. מה הייתה מטרת המפגש ואיך את מסכמת אותו?
הויקיפדים הגיעו אלינו במסגרת סיורים שויקיפדיה עורכת כחלק ממיזם ''אלף מילים''. זה די מגניב, המטרה שלהם היא לצלם כל מה שאפשר בישראל ובעצם להעלות לרשת תמונות חופשיות מזכויות יוצרים. מהצד שלנו, המטרה הייתה קודם כל להכיר את הויקיפדים, ושנית - להעמיק את שיתוף הפעולה איתם ועם עמותת ויקימדיה ישראל, שפועלת לקידום הידע וההשכלה בישראל ולהנגשת תכנים במגוון רחב של תחומי ידע. זה שיתוף פעולה מתבקש מכיוון שהם כותבים הרבה מאוד ערכים שקשורים לפעילות של התאגיד מאז שעלינו לאוויר, ואנחנו רוצים לעזור כמה שאפשר, אם זה עם תמונות, ואם זה עם קישורים לתכנים רלוונטיים שאפשר להכניס לאותם ערכים. למשל, אם מחפשים היום בגוגל ''היהודים באים'' התוצאה הראשונה היא הערך בויקיפדיה, ולכן חשוב שיהיו בו גם קישורים נוחים לצפייה. אגב, יש אלפי כניסות בחודש לאתר שלנו רק דרך ערכי ויקיפדיה, ולכן זו מטרה משותפת שתסייע לציבור לקבל תוכן רלוונטי יותר ובצורה יותר יעילה ומהירה.

מי היו האנשים שהגיעו למפגש?
הגיעו 30 עורכים ותיקים של ויקיפדיה מגילאי 12 עד 70, שזה די מדהים כי אנחנו חשבנו שמרבית העורכים הם אנשים בגילאי 30 פלוס מינוס. היו בני נוער, נשים וגברים, אפילו הייתה ספרנית שמצאה מכנה משותף עם יואב, איש היוטיוב שלנו, והם החליפו רשמים על קיטלוג ארכיוני שיכול להיות לפעמים מייגע ודורש מיומנות גדולה. הויקיפדים הקשיבו להרצאות של אלעד טנא, סמנכ"ל הדיגיטל, סיני אבט, מנהל חטיבת הדוקו, מיה זיו, מנהלת תחום הסושיאל ויואב בן דוד, מנהל תחום ההפצה והיוטיוב, ולאחר מכן עלתה קבוצת צלמים מצומצמת לסיור במשרדי התאגיד. היו חבר'ה שהגיעו עם מצלמות מאוד מתוחכמות וצילמו במשרדים ובאולפנים, והיה ממש נחמד לשמוע מהם לאיזה ערכים הם כבר מתכננים לצרף את התמונות. 

אילו דברים קונקרטיים הולכים לצאת משיתוף הפעולה הזה כבר מחר בבוקר?
אז כאמור אנחנו רוצים להעמיק את שיתוף הפעולה ולהרחיב את היריעה בערכים שקשורים לתכני התאגיד. הנה טרי מהיום – ערך על מלך זילברשלג שכבר מופיעה בו תמונה שצולמה במשרדי התאגיד. בנוסף גם התחלנו לגלגל הלאה שיתוף פעולה בויקיפדיה בשפה הערבית. אנחנו לומדים את התחום וכבר חברנו לעורכת שתסייע לנו לעשות עבודה טובה גם שם. 

עמיחי, כויקיפד וכשגריר ויקיפדיה בטוויטר, איך אתה מסכם את המפגש מהצד שלך? 
שמחתי מאד להגיע ולפגוש את האנשים מאחורי התאגיד והטוויטר. אתם יותר גבוהים במציאות מאשר ברשת ;). היה מאוד מעניין ואני בטוח ששיתוף הפעולה הזה יישא פרי בכל הקשור להנגשת התכנים של השידור הציבורי, מהעבר ומההווה.  

איך נהיית ויקיפד, ומה מאפיין ויקיפד או ויקיפדית טובים?
כל אחד יכול לערוך בויקיפדיה. אני התחלתי בתיקונים קטנים לפני 11 שנה ועם הזמן התקדמתי לכתיבת ערכים שלמים וקטעי ''הידעת?" וגם פתחתי מיזם "ח"כים פוטנציאליים" להכנת טיוטות ערכים על מי שעשויים להיות חברי כנסת. עם הזמן גם התחלתי להעביר הרצאות על ויקיפדיה (בהתנדבות. הכל בהתנדבות בויקיפדיה). ויקיפד טוב צריך לדעת לכתוב אבל גם לקרוא ולהקשיב לאחרים, כאשר מתעורר דיון על פרטי הערך.

על אף שויקיפדיה פתוחה לכולם, להעלות אליה ערכים זה דבר לא פשוט ולא כל אחד מצליח. 
כל אחד יכול לערוך בויקיפדיה אך ויקיפדיה איננה עיתון וגם לא ספר טלפונים, ולכן לא כל מה שמופיע בעיתון ולא כל האנשים נכנסים לאנציקלופדיה. עם זאת, ויקיפדיה הרבה יותר מכלילנית מאנציקלופדיות מודפסות, כי אין מגבלה של מקום. כדאי להתחיל בעריכות קטנות של ערכים קיימים לפני שמתחילים לכתוב ערכים שלמים. אפשר להתחיל כאן, וכאן יש ממש לומדה שמסבירה איך יוצרים ומעלים ערכים. מוזמנים לנסות!

מטבע הדברים יש הרבה ערכים שנדחים או שיש סביבם ויכוח. כמי שחי את הויקיפדיה, איזה דיון זכור לך במיוחד?
תמיד יש דיונים מעניינים וסוערים בויקיפדיה. מהשנה האחרונה אני זוכר במיוחד את הדיונים על מחיקת והחזרת הערך על דפנה מאיר ז"ל, שם באופן אירוני - דווקא הפרסומים על המחיקה - הוסיפה לחשיבות האנציקלופדית של הערך.

לסיום, תן לנו את הטיפים שלך לויקיפדים מתחילים.
לחפש תחום בו עדיין אין מספיק ערכים ולהתמקד בו, יש עדיין הרבה ערכים שחסרים בויקיפדיה. לא להיבהל אם ערך שלכם נערך או אפילו נמחק - דברו עם ויקיפדים אחרים והגיעו למפגשים. ויקיפדיה היא לא רק אנציקלופדיה, היא גם קהילה!

יש גם גרביים בויקיפדיה