ריאיון בלי מדים עם יערה שפירא

יערה שפירא שימשה כתבת הבריאות והסביבה בגלצ, כעת היא מצטרפת לחטיבת החדשות האחודה של ''כאן''.

היי יערה, ברוכה הבאה ל''כאן'', גזרת כבר את החוגר?
תודה תודה. כן, בשעה טובה.

מה יהיה תפקידך המדויק?
כתבת בחטיבת החדשות. מניחה שאמשיך לעסוק בתחומים כלכליים ואזרחיים גם "כאן".

למה היה חשוב לך להצטרף ל''כאן''?
ההקמה של גוף שידור ציבורי חדש היא תהליך מרגש, היסטורי אפילו, ואני רוצה לקחת בו חלק. יש דברים שאפשר לעשות רק בגוף ציבורי.

מהם 3 הכלים הכי חשובים שקיבלת בשירות הצבאי בגלצ?
אה, זה ברור, מה שכולנו לומדים בגלצ: להכין גפילטע פיש, קצת הכשרה בדוקטרינה מרקסיסטית, פרקים בדיס-אינפורמציה, הדברים הרגילים. וטיפה יותר ברצינות, למדתי לזהות סיפורים מעניינים (גם בתוך תהליכים ארוכים), לעבוד קשה, לא להתפשר על אמינות ולא לפחד מאף אחד.

בין השאר היית יו"ר של מועצת התלמידים במחוז ת"א, את רואה דימיון בין התפקיד הזה לתפקידך כעיתונאית? אפשר לדבר על שליחות אפילו?
"שליחות" היא מילה גדולה. כשהייתי קטנה (אם מותר לומר את זה בגיל 21), זו הייתה הדרך שלי להשפיע. אגב, בתקופה הזו  גם כתבתי כפרילאנס ל"ידיעות תל-אביב", ושידרתי קצת ברשת א'. תמיד אהבתי גם את הכתיבה העיתונאית נטו.

סרטון היתולי של גלצ בהגשתו של דודו ארז פורסם לאחרונה בפייסבוק וניסה להעביר מסר לפיו הדרך לגלצ לא עוברת דרך פרוטקציה. איך את הגעת לגלצ? ומהיכרותך את השטח, מה המצב בפועל? 
ראיתי אותו, סרטון מוצלח. אני אגב במקור בכלל רציתי להיות קרבית, אבל דחו אותי כי אני רגישה לגלוטן (סיפור אמיתי).
כמו בהרבה תחומים, נדמה לי שגם התדמית של ה"גלצניקים" היא אולי קריקטורה של משהו שהיה נכון פעם. במחזור הגיוס שלי שירתו עיתונאים מצוינים מכל רחבי הארץ, מכל העדות, ומכל ההשקפות הפוליטיות והדתיות. גם אני בעצמי, לא ה"גלצניקית" שאתם מדמיינים.

כאמור, שימשת שדרנית ברשת א'. לאיזה תפקיד בתקשורת את שואפת להגיע? ממה את הכי שואבת סיפוק? 
אני מאוד נהנית משידור, כמעט בכל הצורות שלו. בגלצ, ולפני כן ברשת א', התנסיתי בהגשת אקטואליה, ואני רוצה להמשיך בזה. הכי אני רוצה- פשוט לעשות עיתונות טובה ומעניינת, ולראות לאן זה ייקח אותי.

למדת צרפתית מורחבת בתיכון, יוצא לך להשתמש בה במסגרת הקריירה התקשורתית שלך?
הרחבתי ביותר מדי מקצועות: מתמטיקה, תנ"ך וצרפתית. למה זה טוב? קשה לדעת. כעורכת חדשות בגלצ, זה אפשר לי מדי פעם לתרגם קטעים קצרים מנאומים בצרפתית.

את תהיי בין הצעירות ''כאן'', מה תרצי ללמוד מ''הגדולים''?
בעיקר: שיקול דעת, סדרי עדיפויות ואיזונים נחוצים. אני מאוד מתעניינת בנושאים כלכליים ולומדת אותם ברצינות, גם ברמת ההכשרה הפורמאלית. קלינטון צדק: ''זאת הכלכלה, טמבל''.

עדיין ברוח התפקיד הקודם שלך ככתבת בריאות- מאבק המתמחים נמצא בכותרות, וגם אנחנו פירסמנו סרטון שלנו בו אמסטרדמסקי ממחיש כמה קשה לקבל תור מהיר ל- MRI. מהו לדעתך הדבר שהכי דורש טיפול היום בתחום הבריאות?
זה אולי מפתיע, אבל אם הייתי צריכה לבחור נושא אחד- התשובה היא כנראה בריאות הנפש. הטיפול שאנחנו נותנים בארץ למתמודדי נפש הוא לא מספיק טוב, בלשון המעטה. קל להזניח אותם, אבל אסור לעשות את זה. בעבר ערכתי מעקב קבוע אחרי הרפורמה בבריאות הנפש שנכנסה לתוקף ב- 1 ביולי 2015 והעבירה את האחריות לטיפול ממשרד הבריאות לקופות החולים. אני חושבת שהרפורמה לא הצליחה.

ל''כאן'' תהיה חטיבת חדשות אחודה, אבל גם כך, מהי הפלטפורמה המועדפת עלייך?
כמעט בלתי אפשרי לבחור, כי האמת היא שלכל פלטפורמה יש יתרונות שונים וקהל קצת שונה. אני יכולה לומר שתמיד העדפתי שידור על פני כתיבה בלבד.

לסיום, קראנו שאת מכורה לקפה ולומדת לסרוג מסבתא, יש קשר בין השניים?
וואו, ממש עשיתם תחקיר. סבתא בינתיים ויתרה עליי כתלמידה, כנראה שיש דברים שאני כבר לא אצטיין בהם. את ההתמכרות לקפה דווקא טיפחתי, והשקעתי את כל הוני במכונת קפה משוכללת במיוחד. אנשי ''כאן'' מוזמנים אליי לאספרסו.

מוזמנים לעקוב אחרי יערה בטוויטר